HI-RUN Radial Trailer Tire, ST205/75R15, 5-Hole, LRD 8PR, ASR1204
Item #90992A
A durable trailer tire with excellent longevity for towing applications. This tire and wheel assembly measures 15 in. x 5 in. and has a weight capacity of 2,150 lbs. Radial tires get excellent fuel mileage, making them ideal for hauling trailers over long distances.
Due to product size and/or weight, there is an additional shipping charge included.
Product Overview
Specifications
  • Tire and Wheel Assembly
  • Hi-Run tire: ST205/75R15
  • Model Number: ASR1204
  • Max Tire Pressure: 50
  • Ply Rating: 8
  • Performance Category: Boat Tires
  • Construction: Radial tire
  • Size: 15 in. x 5 in.
  • Bolt pattern: 5 on 4-1/2 in.
  • Lug holes: 5
  • Max load capacity: 2,150 lbs
  • 8 Spokes
  • White wheel
  • Higher speeds when driving
  • Excellent resistance to wear
  • Greater fuel mileage
  • Ideal replacement for utility, RV and boat trailers
  • Assembled. Including tire and rim.
  • Tread Pattern: ST100 Highway Trailer
  • Tire Size: ST205/75R15
  • OD (Outer Diameter): 27.13 in
  • SW (Tire width): 7.99 in